معرفی جی آر سی  (GRC)

بتن مسلح شده با الیاف شیشه Glass Fiber Reinforced Concrete که همگان آن را با نام اختصاری  GRC و یا  GFRC  می شناسند .

 GRC یک مصالح کامپوزیت بر پایه بتن می باشد که از ترکیب سیمان، ریزدانه های سنگی، آب، الیاف شیشه ای ضد قلیا و سایر مواد افزودنی مورد نیاز ساخته می شود.


انتقال نیرو در این مصالح از طریق انتقال تنش هـای برشی بین الیاف رخ مـی دهد. قطعه GRC ازیک پوسته اصلی به ضخامت حـداقل 18 تا 20 میلی متر تشکیل مـی شود که با استفاده از قاب فولادی، در نقش نما به سازه ساختمان متصل می شود.خـواص مکانیکی GRC تولید شده به عـوامل متعددی از جمله طـرح اختلاط، روش ساخت، نوع و میزان الیاف به کار رفته ، طول الیاف و نوع مواد افزودنی بستگی دارد.

 

الیاف شیشه AR

میزان مصرفی  الیاف شیشه  مقاوم در برابر خوردگی (AR) به طور کلی در محصولات تولیدی بتن مسلح به الیاف شیشه (جی آرسی) حدود  ۵-۲٪ می باشد که حین فرآیند تولید در کارخانه با روش اسپری یا با استفاده از روش پیش اختلاط مه ملات جی آرسی اضافه می شود.

وجود الیاف در بتن الیافی جی آر سی ضمن افزایش مقاومت فشاری و کششی یکی از عوامل بسیار مهم در دوام آن ورفع ترکهای معمول بتن می باشد. که این خود از مزیت جی آرسی  را آشکار می سازد.


 

مزایای استفاده جی آر سی( GRC )

1- کاملاً منعطف در طرح و اندازه دلخواه طراحان

2-سرعت بالای نصب و افزایش سرعت اجرای پروژه

2-مقاوم در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی به ویژه در مناطق مرطوب

3-مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی

4-ضد گرد و غبار


جی آر سی دوست دار محیط زیست

استفاده از مصالح GRC موجب سبک تر شدن سازه و از این رو کاهش مصرف بتن و فولاد در اسکلت بندی می شود.همچنین در ساخت GRC از مصالح طبیعی همچون چوب، خاک و غیره استفاده نمی گردد. این نوع نما گرد و غبار و گاز سمی در محل پروژه ایجاد نمی کند و همچنین هیچ گونه تشعشعات مضری برای ساکنین سازه ندارد.

کاهش برداشت مواد اولیه از طبیعت

مواد و مصالح بازگشت پذیر به طبیعت

صرفه جویی در مصرف سوخت جهت حمل و نقل

عایق مناسب اجرایی

سبک سازی سازهامکان ساخت پانلهای مشبک جهت نورپردازی های خاص

یکی از تکنیکهای جدا سازی فضا بدون خدشه وارد کردن به نور محیطی استفاده از پانلهای مشبک در طراحی است. به کمک این مصالح می توان بدون هیچ گونه برشکاری و پرت مصالح و در ابعاد و فرم دلخواه از پانلهای مشبک بهره برد.

ضد گرد و غبار با استفاده از فن آوری نانو

همان طور که در جدول مشخصات فنی GRC مشخص است، این مصالح جذب آب کمی دارد همچنین پس از تولید با پاشش یک لایه از  مواد نانو که خاصیت آبگریزی دارد  -شفاف و بدون تاثیر در طرح و رنگ قطعه- می توان به راحتی آن را به صورت کامل ضد آب کرد و درصد جذب آب GRC را به صفر رساند. اتفاقی که در هنگام باران های اسیدی به تمیز نگهداشتن محصول کمک شایانی خواهد کرد.

بنابراین پس از اجرای لایه نانو بر روی قطعات GRC ، هیچ گرد و غباری جذب سطح این محصول نمی شود و با اولین بارش باران سطح قطعات به طور کامل از گرد و غبار شسته می شود.

 

مقاومت در برابر زلزله

آنالیز و مدل سازی سازه ای قطعات و شاسی نصب در نرم افزارهای تخصصی بر مبنای آخرین آیین نامه های ساختمان، این نما را در برابر زلزله مقاوم می نماید.


سبک بودن وزن قطعات

هر چند که وزن مخصوص این نوع از بتن، بسیار نزدیک به بتن معمولی می باشد اما به دلیل مقاومت خمشی بسیار بالای آن توانمندی تولید قطعات با ضخامت کم میسر است. از این رو وزن واحد سطح این مصالح نسبت به سایر مصالح متداول نما کمتر است. در شرکت پارس نما با استفاده از طراحی بهینه و اجرای دقیق، سبکترین حالت ممکن قطعات اجرایی می گردد.

 

 

بدون محدودیت طراحی کنید

با استفاده از جی آر سی هیچ محدودیتی در ارائه ی طرح وجود ندارد. در واقع این مصالح بلند پروازانه ترین تصورات معماران را قابل اجرا می کند. به کمک این مصالح می توان بدون هیچ محدودیتی و متناسب با ذائقه و سلیقه طراح، نماهای خاص و شاخص را اجرایی نمود.

 

 


 

مقاوم در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی به ویژه در مناطق مرطوب


با توجه به نوع مواد مصرفی و تکنیکهای ویژه ی ساخت GRC تولید شده در شرکت پارس نما، توانایی مقاومت در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی را داشته و به راحتی می توان از آن در شرایط آب و هوایی خاص از قبیل بسیار سرد، بسیار گرم و مرطوب نیز استفاده کرد. همانطور که اقصی نقاط دنیا از این محصول در همه نوع شرایط آب و هوایی استفاده می شود.


مقاومت بالا در برابر آتش

همانطور که در جدول مشخصات فنی GRC نیز قابل مشاهده است، این محصول در برابر آتش کاملا مقاوم می باشد. مقاومت این محصول در برابر حریق به گونه ای است که در دمـای بالا موجب انتشار آتش و درگیر شدن سـایر بخشهای سازه و یا تولید گازهای سمی نمی شود و به ساکنین فـرصت کـافی جهت تخلیه سـاختمان را می دهد.

کاملاً منعطف در طرح و اندازه دلخواه طراحان

پروسه تولید GRC به گونه ای است که هیچ گونه محدودیتی در تجسم طرح های مختلف نخواهد داشت همچنین می توان رنگ قطعات را با افزودن رنگدانه به رنگهای دلخواه در آورد.
برای دریافت کاتالوگ و تیزر روی دکمه های زیر کلیک کنید