معرفی جی آر جی (GRG)

 گچ مسلح شده با الیاف (Glass Fiber Reinforced Gypsum) که همگان آن را با نام اختصاری GRG و یا GFRG می شناسند.

GRG مصالح کامپوزیتی برپایه گچ می باشد که از ترکیب گچ مخصوص، الیاف شیشه ای و سایر مواد افزودنی مورد نیاز تولید می شود. ترکیب مواد این محصول، ساختار مصالح تولید شده را قابل شست و شو نموده و شکننده بودن آن را نیز کاهش می دهد. این مصالح با ضخامت 10 تا 15 میلی متر در فضاهای داخلی سازه جهت اجرای نمای دلخواه مورد استفاده قرار می گیرد. به کمک GRG می توان انواع طرح ها و شکل ها از جمله سر ستون ها، ستون ها، گنبد، سقف ها را در نمای داخل به راحتی ایجاد کرد. تنوع طرح و رنگ از دیگر محاسن GRG است.


 

مزایای استفاده از جی آر جی در طراحی دکوراسیون داخلی

نصب آسان
مقاومت در برابر زلزله
مقاومت بالا در برابر آتش
قابلیت رنگ پذیری
سبک بودن قطعات
امکان ساخت پانلهای مشبک و نور پردازی

 


تاریخچه جی آر جی

جی آرجی GRG/GFRG  در ابتدا از انگلستان به ایالات متحده و سپس در سال ۱۹۷۷ کانادا  آورده شده است. محصولی که در حال حاضر به عنوان گچ تقویت شده فایبر گلاس (GFRG) شناخته می شود، همچنین به عنوان گچ مسلح به الیاف شیشه (GRG) نیز نامیده می شود.

  در اواخر سال ۱۹۷۸، واحد های تولیدی GFRG بیشتری در آمریکای شمالی راه اندازی شد و به مرور استفاده از قطعات پیش ساخته جی آر جی  در ساختمان رایج گردید ، که این امر در اوایل دهه ۱۹۸۰ سبب بوجود آمدن بسیاری از تکنیک ها و فن آوری های نوین جهت استفاده در صنعت ساختمان گردید اما  به مرور استفاده از قطعات پیش ساخته جی آر جی  در ساختمان رایج گردید و امروزه جی آر جی در بسیاری از کشورها تولید می شود .


مواد تشکیل دهنده

جی آرجی GRG/GFRG شامل : گچ ، الیاف شیشه و افزودنی های خاص میباشد و برای تولید قطعات داخلی با ضخامت کم، سبک وزن و در عین حال قوی مورد استفاده قرارمی گیرد.

جی آرجی  عمدتا از دو نوع مواد اولیه تشکیل شده است: گچ با تراکم بالا بر پایه آلفا و الیاف شیشه از نوع E برای تقویت و مسلح کردن آن.

گچ مورد استفاده  باید از نوع طبیعی و با واکنش قلیایی پایین باشد که از سازگاری آن با  الیاف شیشه “E” اطمینان حاصل نماییم ، افزودنی هایی که معمولا در صنایع گچ استفاده می شوند، قابل استفاده در جی آرجی نیز می باشد  قابلیت رنگ پذیری

قابلیت تولید در هر رنگ، طرح و اندازه ی دلخواه: پروسه تولید GRC به گونه ای است که هیچ گونه محدودیتی در تجسم طرح های مختلف نخواهد داشت. همچنین می توان رنگ قطعات را با افزودن رنگدانه به رنگهای دلخواه در آورد.

امکان ساخت پانلهای مشبک

یکی از تکنیکهای جدا سازی فضا بدون خدشه وارد کردن به نور محیطی استفاده از پانلهای مشبک در طراحی است. به کمک این مصالح می توان بدون هیچ گونه برشکاری و پرت مصالح و در ابعاد و فرم دلخواه از پانلهای مشبک بهره برد.


مقاومت بالا در برابر حریق

همانطور که درجدول مشخصات فنی GRG نیز قابل مشاهده است، این محصول در برابر آتش کاملا مقاوم می باشد. مقاومت این محصول در برابرحـریق به گونه ای است که در دمـای بالا موجب انتشار آتش و درگیرشـدن سایر بخشهای سازه و یا تولید گازهای سمی نمی شـود و به ساکنین فرصت کـافی جهت تخلیه سـاختمان را می دهد.

مقاومت در برابر زلزله

خواص مناسب مکانیکی GRC و روشهای استاندارد اتصال به سازه، موجب می گردد این مصالح عملکرد بسیار مناسبی در برابر بارهای زلزله داشته باشد.

 

برای دریافت کاتالوگ و تیزر روی دکمه های زیر کلیک کنید